top of page

Garść inspiracji - czyli wieszamy zdjęcia!


biala sesja, sesja white, rodzinna sesja wrocław

Za oknem wita nas piękna wiosna, a jako że chwilowo, wszyscy jakby nie patrzeć jesteśmy uziemieni w domach, mam dla Was garść inspiracji. Już dawno prosiliście o więcej pomysłów na aranżacje ze zdjęć, które od czasu do czasu wrzucam na fanpage zatem voilà.


Sesje white, już w samych podstawowych pakietach mają sporo zdjęć. Zazwyczaj wychodzicie z sesji z 10, 20 czy nawet 40 ujęciami.

I gdzie lądują Wasze zdjęcia?

W szufladzie, prawda? Leżą sobie tam samotne w pudełeczku firmowym tak jak Wam je przekazuję, czekając aż pomalujemy ściany, kupimy ramki, albo porostu znajdziemy czas na wklejenie ich do albumu. Inaczej wygląda kwestia kiedy zamawiacie tak kochane przeze mnie albumy Simple, w których same karty albumu są już naświetlonymi zdjęciami i nie musimy poświęcać czasu na ich wklejanie. Ale tym zajmiemy się innym razem.


Dzisiaj zajmiemy sie ekspozycją zdjęć z sesji.

W szczególności tych z sesji white, jednak mam nadzieję, że inspiracje pomogą uporządkować Wam wszystkie zdjęcia zalegające w szafach i szufladach. Też te z telefonów, Wasze zdjęcia prywatne i innych sesji jak i nasze zdjęcia :)


Zacznijmy od mniejszej ilości zdjęć.


Jeśli w domu mamy mało wolnej przestrzeni, np jedynie nad komodą w salonie czy pokoju dziecięcym, możemy użyć 2 czy 3 ujęć z sesji w dużych powiększeniach.

Na prezentowanej wyżej grafice użyłam 3 ramek w wielkości 20x30 cm. Uznałam, że ekspozycja jest przeznaczona do małego pomieszczania z dużą ilością światła. Jednoczesne do pomieszczenia jak pokój dziecięcy, gdzie krajobraz zmienia się co 5 minut :) Czyli zabawki dziecięce jako pułapka co 3 cm - wiecie o czym mówię :) ? W tym przypadku oprócz pięknej nowej galerii w domu, z pomocą idzie nam uporządkowanie przestrzeni poprzez ścianę. Duże powiększenia zdjęć w stonowanych kolorystycznie ramach przyciągną uwagę oraz zharmonizują nawet najbardziej zmienny krajobraz :)


Dodatkowo w środkową ramę zamiast zdjęcia dodałam prostą grafikę z napisem.


Całość kompozycji łącznie z przerwami pomiędzy ramkami ma 75 cm szerokości i 30 cm wysokości. Takie proste a cieszy, co?


Podobnie sprawa będzie wyglądała poniżej, jednak w tej samej kompozycji ramek użyłam już trzech zdjęć.


A co jeśli mamy chęć powiesić dużo i jeszcze więcej zdjęć?

Wtedy zachęcam do stworzenia kolaży. Używajmy ramek w różnej lub tej samej wielkości. W tej samej kolorystyce i stylu lub rożnych. Zależnie czy oprócz samego efektu wizualnego galerii, chcecie uzyskać jeszcze jakiś inny efekt. np uwydatnić lub stworzyć mocy punkt w mieszkaniu, lub ten punkt przenieść w inne miejsce, właśnie galerią :)


Cztery piękne kadry. Sesje White z założenia są czyste, lekkie, ponadczasowe i mają trochę formę plakatu, zatem sprawdzają się w różnorakich aranżacjach. Niezależnie czy to zdjęcie detalu jak np. słodkich stópek czy portret rodzinny. Kadry cudownie sprawdzają się pojedynkę, co mogliście zauważyć wyżej, ale jednocześnie tworzą tak cudowne historie rodzinne, że aż chce się widzieć w całej okazałości, zdjęcie po zdjęciu.

Zatem wyciągamy zdjęcia z szuflady! I do dzieła!


Na grafice poniżej użyłam 4 ram z wkładką passepartout. To standardowe ramy jakie możecie kupić np w IKEA, Pepco czy innym sklepie stacjonarnym oraz online.

Rozmiary ram to 30x40 cm oraz 20x30 cm.

Natomiast rozmiary odbitek to UWAGA - 20x30 oraz 15x20 cm czyli standardowe odbitki które otrzymujecie w pakietach. Jeśli wolicie użyć ram bez passepartout - wystarczy je wyjąć lub zamówić ramki bez kartonika oraz użyć wtedy zdjęć w rozmiarach ram.

Całość takiego kolażu - oczywiście zależnie od przerw pomiędzy ramkami - tutaj uznajmy to za 5 cm - będzie wynosić np 65 x 65 cm łącznie z przerwami.

Kompozycja sprawdzi sie zarówno w małych pomieszczeniach, jak i holach wejściowych czy sporym otwartym salonie i sypialni.

Siedem zdjęć - matko jak to ogarnąć!! :D

Nic prostszego :) Tym razem użyłam ramek z cieniutkim drewnianym rantem bez dodatkowych ramek passepartout. Pięknie sprawdzą się zarówno ramki w odcieniu złota, srebra, czerni i oczywiście bieli. Dlaczego naturalny brąz? Podoba mi się jak nawiązuje do drewnianych zabawek, które są uwiecznione w sesji. Zarazem naturalny brąz jest równie ponadczasowy jak sesja i pięknie komponuje sie w różnych stylach meblowych.

Co my tu mamy?

1 rama 30x40 cm - poziom

2 ramy 20x30 cm - pion

2 ramy 15x20 cm - pion

2 ramy 20x20 cm - kwadrat

Całość kompozycji jest sporawa i spokojnie możne stonować główny punkt mieszkania.

Wspaniale sprawdzi się na ścianie bocznej salonu, ścianie główniej nad sofą jak i ścianie sypialnianej. Rozmiar całości przyjmując przerwy pomiędzy ramkami od 2,5 o 5 cm wyniesie ok. 85 x 55 cm. Jeśli natomiast tak jak ja, kochasz duże powiększenia spokojnie możesz użyć ram większych o 1 rozmiar, ale w takim przypadku proponuję pozostawić rozmiary odbitek jak w przykładzie a miejsce wypełnić kartonikiem passepartout.

Czyli ramy- 1 szt 40x50, 2 szt 30x40, 2 szt 20x30 cm oraz 2 szt 40x40 cm.

Otrzymamy słuszny bo inaczej nazwać tego nie mogę rozmiar: 115 cm x 75 cm

Siedem zdjęć w kompozycji.

Wyzwanie nie do pokonania?! Jak powiesić 17 zdjęć na metrze kwadratowym?

Raz jeszcze powiem IKEA :) Kolekcja RIBBA jak i LOMVIKEN to moje ulubione.

Oczywiście ramy możecie zamówić w dedykowanej firmie zajmującej się oprawą zdjęć, większości sklepów z akcesoriami wnętrzarskimi a nawet budowlanymi, czy zgłosić się do mnie, jednak uważam ze ramki z jakże lokowanego tutaj sklepu (nie..to nie reklama płatna) dobrze odpowiadają jakością do ceny.

Skupmy się na kolekcji RIBBA dostępnej w bieli oraz czerni. Podobne ramki, ale w innych kolorach dostaniecie również w innych kolekcjach sklepu na "I".

Buszując po allegro także skomponujecie piękne zestawy. Ramek w świecie na szczęście pod dostatkiem:)

17 zdjęć w 9 ramach.

Rozmiar całkowity kompozycji powyżej to 112x112 cm

1 rama 30x40 cm - z odbitką 20x30 cm

4 ramy 23x23 cm - z odbitką 13x13 cm (można dociąć z wydruku 13x18 cm)

4 ramy 23x50 cm - z 3 odbitkami 13x18 cm.

Przerwy pomiędzy ramami to 8 cm.

Panoramiczna ramka Ribba (ta w wielkości 23x50 cm) ma już wkładkę passepartout przygotowaną pod trzy odbitki, w innej ramie panoramicznej sami możecie dociąć takie passeparout w dowolnym rozmiarze.


Na koniec coś co Pandy kochają najbardziej czyli czarny przeplata się z białym :)

2 białe ramki 30x40 cm

2 czarne 40x50 cm

1 ramka z odbitką 30x30 cm.

Jak widzicie możliwości są ogromne :)

Na rynku znajdziecie mnóstwo wzorów, kolorów oraz rozmiarów ramek na Wasze zdjęcia. Od plastikowych, po metalowe, drewniane, szklane.

Przygotowałam dla Was inspiracje w bielach gdyż większość z Was stawia teraz na te odcienie ścian. Ale jeśli np ściany w naszym salonie są w pięknym odcieniu butelkowej zieleni, pomyślcie nad ramkami w kolorze złota czy brązu. Przepiękne połączanie!


Pamiętajcie, że zawsze możecie się do mnie zgłosić z poradą czy prośba o pomoc w projekcie Waszych domowych galerii. W tym celu nie bójcie się podsyłać zdjęć wnętrz bo to równie ważne.


Tymczasem jednak, zostawiam Was z kilkoma inspiracjami i zapraszam do Waszych zdjęć :) Rozsiądźcie się wygodnie w fotelu czy na podłodze, otuleni w koc i powróćcie do fotograficznych wspomnień - bo kiedy jak nie teraz jest czas na Waszą domową galerię :) Dla tych bardziej zabieganych od zawsze udostępniam usługę pełnego projektu galerii, łącznie z przygotowaniem ram, wydruków i przekazaniu Wam już gotowych, oprawionych kompozycji do zawieszenia. Ale wierzę, że poradzicie sobie sami, szczególnie teraz kiedy warto pozostać w domku! Jeśli będziecie potrzebowali dodruków zdjęć w jakimś konkretnym rozmiarze - śmiało możecie to robić na zalamo. W tej chwili zamówienia odbitek, albumów oraz innych foto produktów są realizowane tak jak dotychczas - jednak nadawane są do Was kurierem.

No to co? Wyciągamy zdjęcia z szuflady i wieszamy ?
504 wyświetlenia

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
bottom of page